CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun’un 14 Mart Tıp Bayramı Kutlama Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’dan Cumhuriyeti ve Atatürk’ü Hedef Alan Esenyurt Belediye Başkanı’nı Necmi Kadıoğlu’na Kınama ve Yanıt
12 Mart 2017
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun OGU’yu TBMM Gündemine Taşıdı
15 Mart 2017

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun’un 14 Mart Tıp Bayramı Kutlama Mesajı

1919’da İstanbul’u işgal eden düşman kuvvetlerini protesto ederek, milli mücadelemizin öncülüğünü yapan Tıbbıyeliler, Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren milletimizin var olma, kalkınma ve gelişme mücadelesinde önemli roller üstlenmiştir.

Zorlu bir eğitim sürecinden sonra, sürekli yenilenmeyi, gelişmeleri izlemeyi, bilimsel araştırmaların merkezinde olmayı gerektiren doktorluk, bilime ve insanlığa hizmet noktasında da çok önemli bir görevi yerine getirmektedir.

Sağlık hizmetleri alanında yürütülen çalışmalar ülkelerin gelişmişliği ve kalkınmışlığı bakımından önemli bir göstergedir. Bedenen ve ruhen sağlıklı bireyler, eğitimin güçlenmesine, üretimin artmasına, ülkenin kalkınmasına dolayısıyla toplumsal refah düzeyinin yükselmesine önemli katkı sunarlar. Temel bir insan hakkı olan ‘Sağlıklı Yaşam Hakkı’nın sunumunda gösterilen özverili çabalar her türlü övgünün üzerindedir. İnsan sağlığının korunması, sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması adına her koşulda görev yapan doktorların ve sağlık çalışanlarının ortaya koyduğu özverili çabanın değeri tartışılmaz bir gerçektir.

Son yıllarda sağlıkta, ne kadar kaliteli sağlık hizmeti almak isteniliyorsa o kadar çok harcama yapılarak sağlığa ulaşabilecek bir sistem oluşmuş, devletin yurttaşına ihtiyacı olduğunda sunması gereken bir temel kamu hizmeti alanı olmaktan çıkartılmış, parası olanın ödeyebildiği kadar alabileceği bir hizmet haline dönüştürülmüştür. Oysa sağlık politikalarına ve sağlığa yapılan yatırım insana, dolayısıyla geleceğe yapılan en büyük yatırımdır. Sağlık hizmetlerinin en üst seviyeye çıkartılması ve toplum sağlığının güvence altına alınması sosyal devletin en önemli önceliği olmalıdır. Sağlık politikaların ve sağlık camiasının çalışma koşullarının bir an önce gözden geçirilmesi ve bozulan çalışma barışının da bir an önce sağlanması gerekmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle;  ülkemizin ve tüm dünyanın sağlıklı bir geleceğe kavuşması için büyük bir özveriyle görevlerini sürdüren başta doktorlarımız olmak üzere tüm sağlık camiasının “14 Mart Tıp Bayramı”nı içten dileklerimle kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.