CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun AKP Hükümetine Sert Çıktı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun’un 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Nedeniyle Yaptığı Basın Açıklaması 
18 Mart 2017
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun: Tek Adam Düzeni, Tek Tip Muhtarlık İstiyor!
29 Mart 2017

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun AKP Hükümetine Sert Çıktı!

ANLATACAĞIN BİR ŞEY OLMAZSA “HAYIR’CILARLA TARTIŞMAZSIN

“HALKI KANDIRMAKTAN VAZGEÇİN ARTIK”

Referandum çalışmalarına son sürat devam eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla birlikte Ordu’dan sonra Samsun’da programlara devam eden CHP Genel Başkan Yardımcısı AKP’nin “Hayır”cılarla bir araya gelmeme kararı için açıklamalarda bulundu. Torun,  “Bir araya gelemezler, tartışamazlar. Çünkü, “Evet” in hiçbir açıklamasını yapamıyorlar. Çünkü halka anlatacakları hiçbir şey yok. Yıllardır milli irade dillerinden düşürmeyen AKP “Evet”i nasıl açıklasın. Senin iradeni hiçe sayıyorum, artık millet diye bir şey olmayacak. Sadece tek bir kişi her şeye karar verecek, vatandaşın parasını canı istediği gibi kullanacak. Sen artık bir “hiç” sin. Başbakan’da benim, Cumhurbaşkanı’da benim, mahkeme de benim. Ne istersem onu yaparım. Meclisi de fesh ederim, istediğimi bakan yaparım, istediğimi milletvekili yaparım, istersem Türkiye’yi eyaletlere bölerim” diyen bir Anayasa’yı halka nasıl anlatacağını bilmeyen AKP’nin Türkiye’yi felakete sürüklemek için geri dönüşsüz bir yolda olduğunu söyledi.

“187 TRİLYON MİLLETVEKİLİ MAAŞI VATANDAŞIN CEBİNDEN ÖDENECEK”

Torun, “Görülmemiş bir şekilde örtülü ödenek harcıyorsun, son 10 yılda 10 milyar para harcamışsın, ekonomi tepetaklak, 424 milyar borçlu bir Türkiye yaratmışsın,  şimdi milletvekili sayısını 600’e çıkarıyorsun, milletin vergilerinden ödeyeceğin 187 trilyon milletvekili maaşını nasıl açıklayacaksın.” dedi. Toplumun tüm kesimlerinin çaresizlik içinde olduğunu, söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, “İktidar Başkanlık derdine düşmüşken, işsizliğin, yoksulluk almış başını gidiyor. Köylümüz, esnafımız, emeklimiz, işçimiz borç batağında boğuluyor. Türkiye’de bunca sorun varken, vatanın gariban evlatları her gün şehit düşerken, birkaç siyasetçinin çocuğu milletvekili olsun, askerlik te yapmasın diyor iktidar. Bu kabul edilebilir mi?” dedi.

 

Ayrışan, bölünen değil, birlikte, kardeşçe yaşanabilen refah içinde bir Türkiye istediklerini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, “Gelsinler bir bir anlatalım, Genel Başkanımız her defasında iktidara sesleniyor, çıkalım halkımızın karşısına, tartışalım, anlatalım  diyor. Çıkamıyorlar, çünkü biliyorlar ki, bu Anayasa ülkenin hayrına değil, Türkiye’yi değil, bir tek kişiyi kurtaracak, geleceğini güvence altına alacak,  “Tek Adam” sistemini getirecek. Ama biz inanıyoruz, halkımızın “Hayır” diyerek demokrasiden yana oy kullanacağını, iradesini tek bir kişiye teslim etmeyeceğini, Cumhuriyetine, geleceğine sahip çıkacağını biliyoruz. Onun için ”  dedi.